S. Hakan Görgün

1965 Kahramanmaraş doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü, Harp Akademileri Komutanlığı Milli Güvenlik Akademisi mezunuyum.

Koç Holding’e bağlı Garanti İnşaat’ta Mimar olarak başlayan çalışma hayatımda; 1991-2014 yılları arasında Bilkent Holding’e bağlı Tepe Grubu şirketlerinde (Tepe İnşaat, Tepe Savunma Sistemleri Sanayi A.Ş, Meteksan Savunma Sanayi A.Ş, Meteksan Uzay Sistemleri A.Ş. ve TAV İnşaat San. A.Ş.) Koordinatör, Genel Müdür ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. Hala ENDO Savunma ve İnşaat Sanayi A.Ş.’de Kurucu ortak ve Genel Müdür olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

“Özgürlüğüm” kabul ettiğim fotoğrafçılığa 1983 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, seçmeli ders olarak başladım. Hala Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Balıkesir Fotoğraf Sanatçıları Derneği (BASAF) ve FIAP üyesiyim. AFSAD Yönetim Kurulu’nda, Gülser GÜNAYDIN’ın Başkanlık döneminde Başkan Yardımcısı olarak görev aldım.

Geçen yıllar içinde kişisel gelişimim için TMMOB Mimarlar Odası’nın açmış olduğu ‘Mimarlıkta Fotoğraf, Renkler’ ile AFSAD bünyesinde açılan ‘Dijital Fotoğrafçılık Kursu’, ‘İleri Düzey Karanlık Oda Teknikleri’ ve ‘Soyut Fotoğraf Atölyesi’ çalışmalarına katıldım.

Fotoğraf çekimlerimde 35 mm SLR Nikon FM3A, Nikon D2Xs ve orta format 4,5×6 Mamiya 645 AFD II makinalarını kullanıyorum. Fotoğraf çekim teknikleri, ışık ve sanat felsefesi ile ilgili geniş bir kütüphanem mevcuttur. Eski fotoğraf makinası kolleksiyonumda 1895-1940 arası modelleri toplamaktayım. Fotoğraf üretmenin yanı sıra, eski arşivlerimi dijital ortama geçirmek bana keyif veriyor.

Amacım; günümüzde yoğun bir görüntü kirliliğine neden olan kaba saptama standardındaki fotoğraflardan farklı olarak değişik bir bakış açısıyla, estetik kaygılarla kadrajlanmış, fotoğrafik lezzete sahip ve fotoğraf sanatına katkı sağlayabilecek kalitede fotoğraf üretmektir.

Bugüne kadar altı karma sergiye katıldım. Fotoğraflarımla; Kültür ve Turizm Bakanlığı 11. Fotoğraf Yarışması’nda iki sergileme, Siirt Barosu’nca düzenlenen ’Solan Bir Kentin Renkleri’ isimli fotoğraf yarışmasında Türkiye üçüncülüğüne ve üç sergilemeye değer görüldü. İki kişisel sergim olan ’24 mm Objektifimden NEPAL’ ve ‘KALFA’, AFSAD, BASAF, İFSAK, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi’nde fotoğraf sevenlerce izlendi. Hala davet edildiğim yarışmalarda jüri üyeliği yapıyor, fotoğraf sohbetlerine katılıyor ve fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Çekimlerini tamamladığım ‘MISIR’ ve ‘Türk Tespih Sanatı’ isimli çalışmalarımın sunum hazırlıklarını tamamlamak üzereyim.


Award winning creative agency

We are building for tomorrow because tomorrow is the future and we want to make a contribution to the wonderful digital age that is awaiting us.

Cart