Cengiz Oğuz Gümrükçü

 1965 Erzurum doğumluyum. Fotoğrafla ciddi olarak uğraşmaya 1988 yılında başladım. 1990 yılında tanıştığım AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği)’a, 1993 yılında üye oldum. Aynı dernekte 1996/97 çalışma döneminde Yönetim Kurulu üyeliği ve fotoğraf eğitmenliği ve 1998’de AFSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım. Hala AFSAD ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesiyim. 

1991 yılından beri çeşitli fotoğraf etkinliklerine katıldım. Freelance olarak çeşitli dergi ve gazeteler için fotoğraflar çektim. Doksanın üzerinde karma fotoğraf sergisi ve dia gösterilerinde fotoğraflarım yer aldı. Çeşitli yarışmalarda ödüller ve sergilemeler aldım, ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundum. Fotoğraf eğitimi ile ilgili sunumlar hazırladım. 

Fotoğraflarım, fotoğraf sanatına ilişkin yazılarım ve söyleşilerim, yüze yakın dergi, sanal dergi ve gazetede yer aldı. Yazı ve fotoğraflarım 11 ayrı akademik çalışmada referans gösterilerek kullanıldı. 2021 Yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu “Haber Fotoğrafçılığı” ders kitabında fotoğraflarımla yer aldım. Fotoğrafla ilgili, televizyon ve radyo programlarına konuşmacı olarak katıldım. 

İlk kişisel sergimi Mart 1998’de Ankara’da “Dokunuşlar” adıyla açtım. Aynı sergim 14. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında aynı yıl 3 Kasım’da İstanbul’da açıldı. Gazi Üniversitesi’nin bazı Fakültelerinde (Resim Öğretmenliği – Grafik Öğretmenliği – Diş Hekimliği Fakültesi ve Radyo Televizyon ve Gazetecilik Bölümü) değişik dönemlerinde Misafir Öğretim Görevlisi olarak Temel Fotoğraf dersleri verdim. Hala Başkent Üniversitesi, SBMYO (Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu) Danışma Kurulu üyesiyim. 

“Fotoğraf Kitabı” adlı kitabım, 2003 Aralık ayında, “Fotoğrafın Kitabı” adlı ikinci kitabım ise 2006 Mayıs ayında yayımlandı. 2013’de TFSF’nin yayını olan “Temel Fotoğraf Bilgisi” kitabının bir bölümünü yazdım. 2007 Yılından beri www.belgeselfotograf.com isimli web sayfasının kurucusu ve editörüyüm. 

Profesyonel olarak ise, 1997 yılından emekli olduğum 2016 yılı Aralık ayına kadar Dışişleri Bakanlığının Resmi Fotografçısı olarak görev yaptım. 


Award winning creative agency

We are building for tomorrow because tomorrow is the future and we want to make a contribution to the wonderful digital age that is awaiting us.

Cart