Anasayfa Etkinlikler Kontrast Sergiler Üye Portfolyoları Hakkımızda  

 
 

ÇAĞDAŞ SANAT FOTOĞRAF SEMİNERİ

Bu seminer ile ülkemizde az bilinen çağdaş sanat fotoğrafının tanıtılması hedeflenmekte olup, seminer sonunda katılımcıların, çağdaş sanat fotoğrafını, Batılı belli başlı uygulayıcıların işlerinden örneklerle tanımaları ve fotoğrafik vizyonlarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Seminerde, çağdaş sanat fotoğrafının sanat tarihindeki yeri çağdaş fotoğraf sanatçılarının işlerinden örneklerle ortaya konacak, bu yeni fotoğrafın ülkemizde pek bilinmeyen önemli temsilcileri tanıtılacaktır.
Fotoğraf artık çağdaş sanatta merkezi bir rol üstlenmiş durumdadır. Seminerde, sanat pratiğinde fotoğrafın son bir yüzyılın sonunda üstlendiği bu rol incelenirken, bugünün sanatında fotoğrafın yeri ve etrafındaki tartışmalar ile onun toplumsal işlevinin ve bir ifade aracı olduğu gerçeğinin yirminci yüzyılın sonunda müzeler ve galeriler nezdinde nasıl ve hangi sunumlarla pekiştiği ve/veya evrildiği ve piyasa olgusu, katılımcılarla beraber değerlendirilecektir.

Seminerde, modern ve çağdaş sanatın gelişimindeki temel hareketler, akımlar ve konular da temel olarak fotoğraf bağlamında ele alınacak ve video projeksiyon ile bol miktarda anahtar görsel ile sunulacaktır.
Seminere katılımcıların aktif katılımı beklenmektedir. Her gelecek haftanın sumum içeriği bir önceki haftadan katılımcılarla paylaşılacak, böylelikle sanatçılar ve anlayışları katılımcılarla beraber değerlendirilecektir.

Bu çerçevede,
STEPHEN SHORE, JEFF WALL, ANDREAS GURSKY, MARTIN PARR, LUC DELAHAYE, THOMAS STRUTH, THOMAS RUFF, WOLFGANG TILLMANS, NAN GOLDIN, PHILIP-LORCA DICORCIA, EDWARD BURTYNSKY, GREGORY CREWDSON, ALLAN SEKULA, SHERRY LEVINE, SHIRIN NESHAT, SOPHIE CALLE, CINDY SHERMAN, HIROSHI SUGIMOTO gibi fotoğrafçılar ve/veya fotoğrafı kullanan çağdaş sanatçıların işlerinden örnekler ele alınacaktır.

Seminerin konu başlıkları ise şöyledir:
1-Bir sanat olarak fotoğrafın tarihi (Bu da sanat mı?), fotoğraf ve hikaye etmek (Bu da neyin fotoğrafı?)
2-Yaşamın fotoğraflanmasında samimiyet çağı, tarihe tanıklık etme meselesi ve yeni belgesel fotoğraf
3- Sahnelenmiş fotoğraf
4- Müze, galeri bağlamında sanat fotoğrafı
5-Piyasa meseleleri