Anasayfa Etkinlikler Kontrast Sergiler Üye Portfolyoları Hakkımızda  

 
 

SOKAK FOTOGRAFÇILIĞI ATÖLYESİ

Hedef: Fotoğrafta yeni bir yaklaşımı tanımak isteyenler ile yaşama ve yaşadıkları çevreye tanıklıklarını zenginleştirmek isteyenler için Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi, hem yeni hem de yenilikçi bir fotoğraf atölyesidir.
Sokaklar kısa anlamıyla kamuya açık, konut ve işyerlerinin olduğu yerler olarak bilinse de; yaşamımızda bıraktığı izlerle, unutamayacağımız anılarımızla görsel belleğimizi besleyen en önemli kaynaktır. Orada insan vardır, orada mekan vardır, orada olay vardır, kısacası orada hayat ve kültür vardır.

Belgesel fotografın içinde yer alan ve doğrudan fotograf tekniğini kullanan Sokak Fotografçılığı (Street Photography) sadece sokaklarda değil insan yaşamının olduğu tüm toplu alanlarda da kendini gösterir: Caddeler, Bulvarlar, Meydanlar, Metrolar, Parklar, Pazar yerleri ve Plajlar gibi halka açık tüm kamusal alanlar; Sokak Fotoğrafçısının çalışma alanlarıdır.

Yöntem:Atölyede kuramsal ve uygulamalı çalışmalarla Sokak Fotoğrafçılığı konusunda katılımcıların bilgi birikim ve deneyim kazanmaları sağlanır.

A ) KURAMSAL EĞİTİM ÇALIŞMALARI:
1. SEMİNERLER: Sokak Fotoğrafçılığı (Street Photography) Tanımı, Sokak Fotoğrafçılığının Tarihsel Gelişimi, Doğrudan Fotoğraf, Belgesel Fotoğraf, Haber Fotoğrafı ve Sokak Fotoğrafı, Yaşam ve Kültür Alanı Olarak SOKAK, Sokak Fotoğrafçılığı Türleri, Dünyada ve Türkiye’de Sokak Fotoğrafçılığı ve Sokak Fotoğrafçıları, Sokak Fotoğrafçılığında Önemli Teknikler ve Estetik Unsurlar
2. KONUKLAR: Söyleşiler, Gösteriler, Sunumlar
3. YAYINLAR ve WEB SİTELERİ: Yazılı Yayınlar, Web Siteleri ve Sayfaları
4. ARAŞTIRMA ÖDEVLERİ: Her atölye üyesine Sokak Fotoğrafçılığında İz Bırakan Bir Fotoğrafçıyı araştırma ve sunum (Powerpoint) görevi

B ) UYGULAMALI EĞİTİM ÇALIŞMALARI:
1. Belirlenecek Bir Sokakta Sokak Fotoğrafçılığı Çekimleri
2. Çekilen Fotoğrafların Atölyede Fotoğraf Okumaları
3. Sokak Fotoğrafçılığı Sunum Yöntemleri